Připojíme vás v listopadu, slyší lidé s hotovými fotovoltaikami

Velká část zákazníků společnosti EG.D musí na připojení svých elektráren do sítě čekat několik měsíců. Hrozí, že kvůli tomu přijdou i o celou letní sezonu.

Už od začátku prosince mají majitelé rodinného domu v Tetčicích u Brnana střeše hotovou fotovoltaickou elektrárnu. Aby ji mohli začít používat a získávat tak elektřinu ze slunečních paprsků, potřebují ještě připojení do distribuční sítě. Teprve pak smí výrobu spustit. Jenže sen o energetické samovýrobě ztroskotává u distribuční společnosti. Ta jim bez jakékoliv omluvy sdělila, že je připojí až v polovině listopadu. Majitelů fotovoltaik s podobnými zkušenostmi je přitom spousta.

Několikaměsíční čekání trápí nejvíce zákazníky distribuční společnosti EG.D, patřící pod energetickou společnost E.ON. Na starosti má Jihočeský a Jihomoravský kraj, Vysočinu a částečně také Zlínský a Olomoucký kraj. Podle lidí ze solární branže jsou její lhůty extrémní. „Termíny se protáhly i u jiných distributorů, ale ne takhle. Standardně připojení stále trvá jeden měsíc,“ sdělil HN výkonný ředitel Solárníasociace Jan Krčmář.

Lidé kvůli dlouhému čekání na připojení přijdou i o letní sezonu, která je pro výrobu elektřiny z fotovoltaiky nejlepší. Zbytečně jim na střeše zůstane ladem. Stejně tak se jim oddálí vyplacení dotace z programu Nová zelená úsporám, o kterou žádá téměř každý majitel rodinného domu s fotovoltaikou. A obtíže to způsobuje i firmám, které instalace provádí – většinou totiž od zákazníků dostávají plně zaplaceno až po jejich připojení do sítě. Oddalování připojení poškozuje jejich cash flow.

„Děláme zhruba 300 instalací měsíčně po celé republice a takových případů s průtahy máme desítky. Primárně za nimi stojí EG.D. Nejde přitom o jednu nebo dvě vesnice, ale o různá místa na Moravě, kterou má EG.D na starosti,“ sdělil HN René Milota, jednatel společnosti Acetex, která fotovoltaické elektrárny buduje.

Jednání EG.D v solární branži působí doslova rozčílení. S množstvím žádostí o připojení se potýkají všichni distributoři, tedy i ČEZ a PRE, žádný z nich ale nedosahuje tak dlouhých lhůt. „Je to nehoráznost. Za tohle by měla EG.D přijít o licenci. Od začátku fotovoltaiky je nejproblematičtější,“ reagoval Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) je odebrání licence tou nejzazší možnou sankcí a ještě k tomu nikdy nedošlo. „ERÚ s distributory nyní téma připojování řeší. Probíhají jednání za účelem tento proces urychlit a posílit jeho transparentnost,“ řekl HN mluvčí úřadu Michal Kebort. V celém Česku jen loni distribuční společnosti připojily téměř 34 tisíc zařízení.

Zákon konkrétní lhůtu nestanovuje. Vyhláška o připojení k elektrizační soustavě distributorovi pouze ukládá, aby nejpozději do 30 dnů reagoval na žádost o uzavření smlouvy o připojení. V jejím návrhu by měl distributor stanovit nejbližší možný termín připojení, tak jak to soustava v daném místě umožňuje. A právě s tím již může distributor kreativně pracovat. I pro ERÚ je podle Keborta dost komplikované posoudit, jaký termín je ještě přiměřený. Úřad zatím eviduje jednotky stížností na průtahy ze strany distributorů. Musí je posuzovat individuálně s ohledem na místní podmínky. A takový proces také trvá několik měsíců.

Jen za loňský rok eviduje EG.D na 37 tisíc žádostí o připojení obnovitelného zdroje do sítě. „To je zhruba 1400procentní nárůst oproti situaci před dvěma lety, kdy jsme evidovali okolo 2600 žádostí za rok,“ sdělil HN Roman Šperňák, tiskový mluvčí EG.D.

Společnost přiznává, že právě kvůli tak obrovskému zájmu to v některých lokalitách nezvládá. Jenže jak upozorňuje Aleš Hradecký, náporu zákazníků je vystaven například i ČEZ a ten to zvládá mnohem lépe. Všichni tři distributoři dohromady přijaly 107 tisíc žádostí, z toho nejvíce právě ČEZ.

„V naprosté většině případů se snažíme zajistit, aby čas mezi podáním žádosti a připojením nepřesáhl lhůtu 30 dní,“ potvrdila mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. S delšími termíny se podle ní ČEZ distribuce potýká v desítkách případů a ty se snaží řešit postupným povolováním, tedy zpravidla nejprve bez přetoků proudu do sítě a s plným připojením až s odkladem. I pražský distributor PRE se snaží lhůtu 30 dní držet.

EG.D už delší dobu část viny za průtahy s připojením svádí na samotné zákazníky. „Zhruba 60 procent žádostí je neúplných, vyžadují individuální vyhodnocení a celý proces finálního připojení do sítě se tak prodlužuje,“ argumentuje. Jenže i to by mohli říct ostatní distributoři.

V prosinci firma spustila online formulář, kterým se snaží proces zrychlit. Evidentně to ale zatím moc nepomohlo. Zároveň slíbila od Nového roku navýšit kapacity tak, aby měsíčně zdvojnásobila počet připojených obnovitelných zdrojů do své sítě. „Aktuálně jich měsíčně připojíme zhruba 1700,“ sdělil Šperňák.

Hrozí také oddálení vyplacení dotace z programu Nová zelená úsporám

Cenová nabídka zdarma

Zavolejte našim specialistům

Kancelář

Dotazy zákazníků, po - pá: 8 - 16 hod

+420 737 054 455

Help desk

Servis a poruchy

+420 775 699 048

Elektrárny

Rodinné domy

Bytové domy

Firmy

Ohřev vody

Obce

Servis

Dotace

Pro rodinné domy

Pro bytové domy

Pro firmy

Pro ohřev vody 

O nás

Proč právě nás?

Služby

Servis

Reference

Partneři

Kontakty

Sledujte nás

také na sociálních sítích, vyplatí se to!

© 2024 Energosol s.r.o., Všechna práva vyhrazena.
Zásady ochrany osobních údajů I Mapa stránek