Společnost ENERGOSOL je výhradním dodavatelem produktů a služeb společnosti SOMI. Úzká spolupráce od roku 2022, přináší našim klientům maximální komfort, služby na vysoké úrovni a v neposlední řadě instalaci do 2 měsíců. V případě zájmu o toto unikátní řešení nás neváhejte kontaktovat.

Chytré řízení fotovoltaické elektrárny se SOMI

Na základě zvolené strategie systém SOMI autonomně rozhoduje, kolik vyrobené elektřiny použije na pokrytí okamžité spotřeby a kolik jí uloží do baterií, kolik jí za nejvyšší možnou cenu prodá do sítě a kolik za nízkou cenu nakoupí. MAXIMALIZUJE TAK ZISK z výroby i úsporu při nákladech.

Jak přesně to SOMI dělá

Mozkem elektrárny je unikátní řídicí modul s umělou inteligencí. Nepřetržitě zpracovává údaje o aktuálním výkonu elektrárny, spotřebě odběrného místa, předpovědi slunečního svitu a aktuálních tržních cenách elektřiny na burze OTE.

Podle vámi zvolené strategie preferuje finanční zisk z prodeje, pokrytí vaší spotřeby nebo nabíjení baterií. Pokud slunce nesvítí a vlastní elektřina chybí, včas nakoupí elektřinu ze sítě za nejnižší možnou cenu. Přitom se učí z vašich odběrových křivek a své chování přizpůsobuje vašim skutečným potřebám. Může pracovat v on-grid (standardním) i off-grid (ostrovním) režimu.

Ovládání systému je nanejvýš jednoduché a snadno ho zvládne i naprostý laik. Modul komunikuje s mobilní aplikací. Jediným klepnutím zvolíte svou strategii a o zbytek se nemusíte starat. K dispozici máte přehledné statistiky, kterými se můžete, ale nemusíte zabývat. Komunikace se systémem spolehlivě funguje i při občasných výpadcích internetového připojení.

Předpověď solárního výkonu

Modul SOMI sleduje předpověď slunečního svitu v dané lokalitě. Může proto odhadnout výrobní potenciál elektrárny v příštích hodinách a přizpůsobit mu realizaci preferované strategie.

Strategie k obchodování elektřiny

Algoritmus sleduje cenu na burze a vyrobenou elektřinu prodává, když je nejdražší. Přitom myslí na stav nabití baterií a budoucí odběry. Při očekávaném nedostatku elektřiny ji včas nakoupí v hodinách s nejnižší cenou. Tím výrazně zvyšuje zisk z produkce a úsporu při nákupu.

Strojové učení

Umělá inteligence v řídicím modulu se rychle naučí, kdy elektřinu potřebujete víc a kdy méně. Tomu přizpůsobí rozhodnutí, zda elektřinu uloží, prodá nebo nakoupí.

Tři provozní módy

Automatický mód sleduje pokrytí spotřeby, s ohledem na aktuální cenu optimalizuje nákup, prodej a ukládání elektřiny. Ziskový mód preferuje nákup a prodej energie s cílem maximalizovat zisk, bez ohledu na spotřebu. Je ideální při delším pobytu mimo domov nebo při závodní dovolené. V ukládacím módu se maximum energie ukládá, což je užitečné například před plánovanou odstávkou distribuční sítě.

Extrémně snadná obsluha

Systém SOMI je plně autonomní. Nevyžaduje žádné znalosti ani obsluhu. Můžete mu ale dovolit, aby vás informoval o některých provozních událostech. Doporučí vám pak např. zapnutí náročných spotřebičů v čase s dostatkem levné elektřiny.

Spolupracujeme: